Barvy a jejich vliv

 

Síla barev a světla významně ovliní mnohé aspekty našeho každodenního života  a vnímání. Odjakživa se některé barvy pojí s určitými vlastnostmi a hodnotami. Červená představuje napětí a agresivitu, modrá mír a uvolnění, žlutá duševní čistotu a zlatá může stát za bohatstvím a nadbytkem.

 

Světlo rovněž působí velice silně: ovlivní naše smysly a dokáže výrazně změnit naše vnímání.

 

Všechny barvy mají pozitivní a negativní vlastnosti.

 

 

Síla barev

 

Zdravá rovnováha mezi všemi barvami je důležitá pro každy život. Jestliže u Vás některá barva chybí, možná stojí za některým aspektem vašeho života, který si nechcete připustit.

 

Pokud ve svém šatníku nemáte žádnou modrou, možná máte problémy s komunikací a kreativitou. Když ve vašem okolí převládá jedna barva, může její energie ve vašem životě dominovat na úkor jiných barev.

 

Barvy můžete používat k tomu , abyste zásobily tělo i ducha energii a vyvážili okolí. Jejich zvláštní kvality napomáhájí také léčbě.

 

Interpretace energie barev se liší podle osoby a kultury, formy terapie a náboženství.

 

Jaké volíme barvy?

 

Zapátrejte v paměti, když jste chtěli vymalovat pokoj, čím se řídil výběr barvy. Který předmět, pocit, zážitek  vám byl inspirací. Barvu volíme dle oblíbenosti a osobního vkusu. Promyslete výběr barvy, zvolte nejlépe která dokreslí charakter místnosti. Uvědoměním si vliv barev na psychiku,múže být tou správnou volbou.

 

Teplé barvy

 

Veselé, lehké, povzbudivé pro psychiku. Optické působení - rozšiřují prostor, oživují místnost. Konkrétně světlé barvy. Vhodné místnosti jsou pracovny, jídelny a dětské pokoje.

 

Studené barvy

 

Pasívní, čisté, jasné, svěží na psychiku. Optické působení - rozšiřují prostor a ustupují do pozadí. Vhodné místnosti jsou kuchyně, koupelny a pracovny.

 

Bílá

 

Bílá symbolizuje čistotu, pořádek a nevinnost. Na velké ploše nejlépe vynikne s další barvou.V opačném případě působí fádně a unavuje.Tato barva vhodná do kuchyně, koupelny , protože právě tyto místnosti jsou symbolem pořádku. Bílá barva zvětšuje a odlehčuje  prostor. proto patří především do menších místností, které opticky zvětší.

 

Žlutá

 

Žlutá barva má na lidskou psychiku příznivý účinek. Působí aktivně, vesele  a podněcujícím způsobem. Dává nám pocit vnitřní harmonie. Tato barva působí teple a světle, jelikož žlutá barva je barva slunce. Za určitých podmínek , může vyvolat pocit smutku a nostalgie. Jedná se o příklad pokud je zakalená a přechází v zelený odstín.

 

Oranžová

 

Vyzařuje teplo a vyvolává veselou náladu. Budí představu světla a zlata. Ve světlejších odstínech používáme v malých, temnějších místnostech. Nahradí přirozené světlo které v těchto podmínkách postrádáme.

V kombinaci s příměsi červené vzniká pocit napětí a vzrušení. Dobře vychází také se studenými, chladnými odstíny.

 

Červená

 

Červená stimulem k aktivitě. Je to barva ohně a lásky. Dokáže zahnat nečinnost a letargii. Působí až agresivně, proto nedoporučena do ložnic a dětských pokojů. Náchylnější, vnímaví citliví jedinci problém s usínáním. Ideální použít jako doplnění, část stěny atd.

 

Zelená

 

Zelená působí uklidnění. Snižuje napětí.Je to barva jistoty, spokojenosti a rovnováhy.Tato barva ideální do všech podmínek, pokojů a pracoven. Má pozitivní vliv na soustředění a zrak. Možnost využití: podlahy, stěny, bytové textilie, nábytkové soustavy atd.

 

Modrá

 

Světle modrá představuje nebe, pohodu, odpočinek. Dálky, volnost a prostor. Tmavě modrá rozjímání, nostalgie. Může působit skličujícím dojmem. Světle modrou používáme v ložnicích a v koupelně pro její relaxační učinek. Tmavě modrou proto kombinujeme s teplými odstíny. Vyniká s přírodní barvou dřeva. Také je vhodným doplněním pro světlý nábytek.

 

Fialová

 

Fialová barva je barva melancholie. Ideální používat v umírněné míře s vhodným doplněním.

 

Hnědá

 

Hnědá barva působí střízlivě, solidně a realisticky. Pojí se s představou jistoty, pořádku a domova. Jedná se o přirozenou barvu kterou využíváme ve všech odstínech. Přirodní odstíny dřevěného nábytku vynikají s bílou barvou. Modrá a zelená také vhodným doplněním.

 

Šedá

 

Šedá barva působí netečně, fádně a neutrálně. Proto nepoužíváme velkoplošně jako dominující barvu. Spíše s barevným doplněním.

 

Černá

 

Černá je barvou smutku. Opticky zúžuje, pokud kombinujeme s živými veselými barvami zvýrazníme a podtrhneme dojem. Nepoužíváme velkoplošně  celek ztratí vzdušnost, lehkost  a může působit těžkopádným a depresivním dojmem. 

 

Základní zhrnutí vlivů barev na psychiku Vám umožní správnou volbu. Přejeme barvy které ve Vás vyvolají kladné emoce a interiér vymalován Vám na míru s působením útulnosti, relaxace a pohody.

 

Kombinace barev se můžeme učit od přírody. Sama příroda nám předvádí vzory, kombinace odstínů, škálu možností jak vše harmonicky zkombinovat. Jelikož člověk žije v tomto harmonickém prostředí, nejpozitivnější vliv na něj mají právě tyto barevné, kombinace, efekty a vzory.